Metóda trojuholník
Doteraz sme väčšinou počítali úlohy tak, že sme si vypočítali 1% a potom sme pomocou neho dopočítali toľko percent, koľko sme potrebovali.
Tí, ktorí si pamätali, že napr. 10% je desatina základu, 20% pätina, 25% štvrtina atď., využili občas aj spôsob s použitím zlomkov.
Možno ste si na fyzike ukázali tzv. Metódu trojuholník. To je výpočet cez vzorec h = p . z. A tu vám isto hneď zasvietila žiarovka, prečo som vás naučila zápis cez tieto 3 písmenká.
Ale vzorcov je v matematike veľa, a ďalšie vám začnú pribúdať aj v iných predmetoch, okrem toho sme ešte pracovali málo s rovnicami, preto niekto vymyslel zápis tohto vzorca do trojuholníka, ktorý vám napovie, kedy máte násobiť a kedy deliť, a tak získať chýbajúci údaj.
Jeden dôležitý rozdiel oproti Metóde 1% je, že percentá vyjadrujeme ako desatinné číslo.
Je na vás, či budete používať radšej túto metódu alebo zostanete pri predchádzajúcej alebo si vyberiete v budúcnosti ešte inú.
Možno sa vám teraz bude zdať, že táto metóda je omnoho ľahšia ako tá, ktorú sme sa naučili predtým, avšak má nevýhodu. Musíte si zapamätať, kde umiestnite v trojuholníku ktoré písmenko a aj čo tie písmenká znamenajú (čo pri výpočte cez 1% v bežnom živote nepotrebujete). Takže si pamätáte predsalen vzorec, hoci v grafickej podobe. A verte mi, tých vzorcov bude ešte dosť ;)
Ale každý človek je iný a preto sa nám ľahšie pamätajú rôzne veci...
Odkaz na video na viki.iedu.sk: video